Jak nakupovat bez obalu

Institut cirkulární ekonomiky

Výzva Minimum odpadu

Jestli jste se rozhodli omezit odpad z obalů vašeho jídla, pravděpodobně se nevyhnete bezobalovému nakupování. Tento článek vás provede místy, kde a jak se dá bezobalově nakupovat, poradí vám, jaké obaly si na nákup přinést a taky jaké preferovat obaly, pokud se něco bezobalově nakoupit nedá.

Najděte si bezobalový obchod

Hledání vám usnadní československá bezodpadová mapa www.mapa.reduca.cz. Na mapě najdete jak bezobalové obchody, mlékomaty, farmy a bazary, tak různé bezobalové koutky v běžných obalových obchodech. Pokud v mapě chybí místo, kde nakupujete vy, po přihlášení jej do ní můžete přidat a pomoci tak dalším lidem.

Sežeňte si vlastní obaly

Nakupování bez obalu vlastně není tak úplně bezobalové. Proč? V něčem si přece nákup odnést musíte a kapsy to většinou nebudou. Proto se vybavte plátěnými pytlíčky (koupit můžete přímo v bezobalovém obchodě, na internetu, nebo si je můžete sami ušít), krabičkami (klidně těmi na svačinu, co už máte doma), skleničkami (jsou sice těžší, ale zrovna v nich jídlo můžete skladovat), dózičkami, plechovkami, tubami (ideálně takovými, které sloužily jako obal na jídlo). Znovu využít můžete i mikrotenové sáčky z předchozích nákupů (nebojte, nikdo vám za ně hlavu neutrhne, důležité je využívat věci, co už máte) nebo papírové pytlíky od mouky. Nákup si naplánujte a podle toho si obaly nachystejte, ale nezapomeňte si vždy vzít 1-2 obaly navíc, nikdy nevíte, kdy se můžou hodit.

Ušetřete

Potraviny v bezobalových obchodech můžou být dražší než v supermarketu. Je to tím, že jsou často v bio kvalitě, lokálního původu a vyrobené s láskou. Pokud ale víte, co nakupovat, můžete ušetřit. Levné jsou luštěniny, vločky a mouky, čím je potravina z větší dálky, tím je dražší: třeba rýže je docela drahá, zkuste místo ní jako přílohu vyzkoušet kroupy, jáhly nebo pohanku. Drahé jsou i ořechy, sušené ovoce a hotové výrobky (oříšková másla, sušenky, zákusky).

Pokud vás cena od bezobalového nakupování odrazuje, pamatujte na to, že dlouhodobě ušetříte, protože se naučíte kupovat jen věci, které využijete. Dobré jídlo je také zdravější, takže si možná ušetříte i návštěvy u doktora.

Nakupujte bezobalově všude

Bezobalové nakupování není jen výsadou bezobalových obchodů. Do vlastních obalů můžete nakupovat v pekárně, zelinářství, řeznictví i v supermarketu. Důležité je mít vždy obal čistý, předat jej prodavači dřív, než vyslovíte objednávku a u toho se mile usmívat. Pokud vás někde odmítnou s tím, že vám jídlo do vašeho vlastního obalu vydat nesmějí kvůli zákonu či hygieně, vysvětlete jim, že žádný takový neexistuje. Prodejci mají možnost zboží do zákazníkova obalu prodat, pokud zabrání kontaminaci svého zboží, zároveň ale nemají takovou povinnost, takže se nehádejte úplně do krve a zkuste přijít na nákup jindy nebo nakupovat jinde. Pro neplánované nákupy noste s sebou alespoň jeden látkový pytlíček a tašku na nákup. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Vybírejte znovuvyužitelné obaly

Pokud něco bezobalově nemůžete sehnat a dané věci se nemůžete (nebo nechcete) úplně vzdát, zredukujte její množství a preferujte takové obaly, které se dají znovu použít (šroubovací sklenice) nebo alespoň dobře zrecyklovat (papír, kov). Pozor si dejte na kombinované materiály, které se nedají rozebrat a roztřídit (poznáte je podle recyklačních značek) a pokud to jde, vyhněte se plastům. V Česku se totiž recykluje pouze polovina plastů, které vytřídíme do žlutých popelnic.

Zobrazit profil ambasadora

Další příspěvky výzvy Minimum odpadu

STOP papírovým kapesníkům!

 Ahoj! Poslední dobou zjišťuji, že ne všechno zlato se třpytí. A ne všechno papírové je ekologické. Věřím, že spousta z nás tady už hodně věcí ví. Například, že papírová taška v supermarketu nijak neřeší znečištění ovzduší, jelikož se při její výrobě vypustí do vzduchu víc chemikálií, než…

Zobrazit více